List of Newly Appointed Senior Special Assistants (9) and Special Assistants (43)
Senior Special Assistants
1. Alh. Muyideen Abdulkadri (Land Matters)
2. Barrister Teju Oguntoye (Judiciary Related Matters)
3. Hon. C.T. Ayeni (Agricultural Services)
4. Engr. Shuaib Akano (Service Matters)
5. Hon. Rauf Akano (Chieftaincy Affairs)
6. Prof. Babatunde Opabola (Primary Health)
7. Dr. Ibrahim K. Gambari (Secondary Health)
8. Alhaja Ramota Usman (Poverty Alleviation)
9. Alh. Saka Babatunde (Youth Empowerment)
Special Assistants
1. Fatai Solagberu (SA, Youth Mobilizations (Kwara Central)
2. Ayinde Toyin (Epo) (SA, Electoral Matters)
3. Hon Jimoh Ishola (Oje) (SA, Vocational Matter)
4. Hon Abdulsalam Bello Babatunde (SA, Muslim Religious)
5. Juliu Oluwole Adeshina (SA, Christian Religious)
6. Salman Olaitan Munmeen (SA, Urban Market & Sanitation)
7. Lawal Isiaka Amubieya (SA, Petroleum Products Monitoring)
8. Mrs Olawunmi Elegbede (SA, Nursing service,)
9. Yunusa Abubakar (SA, Commerce)
10. Muritala Kayode Sufyan (SA, Inter Party Affair)
11. Shakiru Lawal (Shinna Adanla)
12. Aishat Ibrahim (Social Welfare)
13. Olusegun Olanrewaju. (SA, Culture and Tourism)
14. Oba Mahmud (SA, Road Maintenance)
15, Kayode Bankole (SA, Sports)
16. Omokanye Toye (Electoral Matter, Kwara South)
17. Omokanye Joshua Jalala (SA, Special Duties)
18. Bashir Madandola (SA, Youth Mobilization-Kwara South)
19. Alh Umar Ahmed Gunu (SA, Boundary Matters)
20. Hon Muhammed B. Suleiman (SA, Electoral Matter-Kwara North)
21. Oyewale Abdulaziz Iliasu. (SA, Housing and Urban Development)
22. Peter Oloruntoba (SA, Inter-Community Relations Yoruba Matter)
23. Ahmed Sidi Abubakar. (SA, Social Mobilisation)
24. Lukman Adam (SA, Small & Medium Enterprises Development)
25. Yahya Aro (SA, Inter-Government -Local)
26. Shehu Abdulrahaman (SA, Solid Minerals)
27. Alh Fatai Shola Rahman (SA, SUBEB)
28, Alh Issa Bolanle Lateef (SA, Energy Matters)
29. Prince Deji Oni (SA, Information)
30. Alh Biodun Baraje (SA, Rural Water)
31. Mr Ufomba Micheal Eze (SA, Inter-community Relations IGBO)
32. Alhaji Akanbi Lamidi (SA, Transport)
33. Alhaji Toyin Olokoba (SA, Cooperative)
34. Alh Rasaki Bolanta (SA Non-Governmental Affairs)
35. Alhaji Ayansola Muhammad (SA, Legislative Matters)
36. Olanipekun Olawale Kazeem (SA, NAPEP/NEPAD)
37. Lawal S. Muhammad (SA, Traffic Management)
38. Dr Abdulraheem o. Suleiman (SA, Community Health Insurance Scheme)
39, Alhaji Yusuf Baba (SA, Agric Extension Service)
40. Mr Oyedele Ebenezer Adetula (SA, Artisan Matters)
41. Mallam Ibrahim T. Muhammed (SA, Inter-Community Relations - Fulani)
42. Alh Yusuf Illias Albushra (SA Inter-Community Relations - Hausa )
43 Yakubu Abdullah (SA Monitoring Education)
Cloud Tag: What's trending
Click on a word/phrase to read more about it.
Hajj UTME Yakubu Mohammed Abdullahi Irepodun Gani Saadu John Dara T And K FOODS Nurudeen Mohammed Gbadeyan Gbadura Yomi Offa Descendants Union Michael Nzwekwe Ohoro Of Shao Lola Ashiru National Pilot Savannah Centre For Diplomacy, Democracy And Development Congress For National Consensus Saidu Yaro Musa Mohammed Khadijat Kubura Afolasade Opeyemi Kemi Bola Sagaya Ishaq Salman SGBN Isaac Aderemi Kolawole Gobir Organization Foundation Halimah Perogi Mahfouz Adedimeji Adekunle David Dunmade Yusuf Abubakar V.O. Abioye Aliyu Muhammed Aishat Sulu-Gambari Clement Yomi Adeboye Hakeem Idris Olosi Of Osi Fatimat Saliu Theophilus Oyebiyi Bureau Of Lands Rabiu Kwankwaso Amuda Musbau KWASAA Opobiyi Overland Nnazua Hameed Oladipupo Ali Kwara Basketball Association Yusuf Olaolu Ali Alfa Modibo Belgore IF-K Tsaragi/Share Al-Hikmah Radio Alaaya Idiagbon Monthly Sanitation Exercise Toun Okewale-Sonaiya Emir Of Yashikira Ike Ekweremadu Saadu Gbogbo Iwe Oniye Ibrahim Taiwo Talaka Parapo Kola Adesina Temitope Ogunbanke Oba Abdulraheem Samuel Adaramola Aso-ofi Olokoba Abdullahi Ayinla Abdul Jimoh Mohammed Pategi Yakubu Danladi Wole Oke Mary Arinde Mohammed Haruna Wahab Olasupo Egbewole Abdulrazaq Aiyelabegan Magaji Are Usman Yunusa Ishak Mohammed Sabi